مبلمان

مبل کویین آن (Queen anne)

مبل کویین یکی از طراحی‌های مبلمان قدیمی و غنی است که دارای اصالتی انگلیسی و تاریخچه‌ای قابل استناد بوده و در طراحی دکوراسیون داخلی گزینه ای بسیار تاثیرگذار است. این مبل دارای طراحی و زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای بوده و توانسته از گذشته تاکنون مورد توجه و استقبال بسیاری از مردم در سراسر دنیا قرار بگیرد. مبلمان و محصولاتی که از سبک مبل کوئین آن پیروی می‌کنند، امروزه در طرح‌های متنوعی تولید می‎‌شوند؛ اما همگی آنها در اصول و نجّاری تقریبا با هم شباهت دارند. اگر به سبک پرطرفدار کلاسیک و مدرن Queen anne علاقه‌مند هستید، ما را در این مقاله از تیم آیسا همراهی کنید.

 

تاریخچه مبل کویین آن

ظرافت، راحتی و انعطاف‌پذیری از ویژگی‌های سبک مبلمان Queen anne است که مورد توجه کلکسیونرها در طول تاریخ قرار گرفته است.

در مبلمان اولیه آمریکایی سبک مبلمان کویین، به دلیل تجارت، معمولاً از گردو ساخته می شد.

سبک مبل کویین، که گاهی اوقات به عنوان مبلمان باروک نیز از آن یاد می‌شود، در طول سلطنت ملکه آن، که از سال 1702 تا 1714 اتفاق افتاد، مورد توجه قرار گرفت. این نوع سبک مبلمان نه تنها در انگلستان بلکه در مستعمرات آمریکا نیز محبوب بود.

اصطلاح “Queen anne” برای اولین بار برای اشاره به این سبک بیش از یک قرن پس از رایج شدن آن استفاده شد. مبلمان ملکه آن از دهه 1720 تا حدود 1750 در انگلستان رایج بود. با این حال، مبلمان ملکه آن تا اوایل دهه 1800 در ایالات متحده نیز ساخته می‌شد. در حالی که این سبک عمدتاً با قطعات قرن 18 مرتبط است، نمونه‌های بسیاری نیز از قرن 19 و 20 وجود دارد که هنوز هم ساخته می‌شوند.

در زمانی که سبک مبل کویین رایج بود؛ استفاده از تکنیک چینی‌گرایی (chinoiserie) به دلیل تجارت با چین و آسیا رو به افزایش یافت. در این تکنیک روی سطح چوب صندلی‌ها نقاشی شده و چوب را با روکش لاک الکل پوشش می‌دهند تا براق شود. Chinoiserie سبکی است که ظاهری متمایز دارد. این سبک سنت‌های زیبایی‌شناختی آسیای شرقی را در هم می‌آمیزد و آنها را در چارچوب اشکال هنری و هنرهای تزئینی اروپایی تفسیر و تقلید می‌کند.

ملکه کویین آن

 

مبل کوئین آن چیست؟

مبلمان ملکه آن سبکی از مبلمان است که در اوایل قرن 18 رایج بود. این سبک با استفاده از خطوط مستقیم، هندسه ساده و همچنین تمرکز بر راحتی طراحی شده است. مبل کویین تحت تأثیر سبک هلندی  قرن هفدهم و همچنین سبک بازسازی انگلیسی در اواخر قرن هفدهم قرار گرفت. محبوبیت این سبک در اواسط قرن هجدهم شروع به کاهش کرد، اما در سال‌های اخیر مجددا احیا شد. امروزه مبلمان کوئین به شدت مورد توجه کلکسیونرها و علاقه‌مندان به عتیقه قرار دارد.

مبل کویین نوعی مبل پرطرفدار محسوب می‌شود که از طراحی‌های کلاسیک و سلطنتی پیروی می‌کند. اکثر مدل‌های مبلمانی که از طراحی‌های کلاسیک پیروی می‌کنند، دارای راحتی مناسب برای نشستن طولانی مدت نیستند. اما در بین انواع مبلمان کلاسیک، مبل کوئین آن، با طراحی خاص و ارگونومیک خود توانسته این قاعده را زیر سوال ببرد و امکان نشیمن طولانی مدت را فراهم کند.

 

مبل کویین آن چیست؟

queen anne wing chair چیست؟

صندلی‎‌های ملکه آن به خاطر پاهای کابریولی خود که شبیه انحنای طبیعی پای حیوانات هستند، شناخته شده‌اند. به عنوان قابل تشخیص‌ترین ویژگی سبک مبلمان کویین آن، می‌توان پایه کابریول آن را در نظر گرفت که ساده‌ترین راه برای تشخیص یک قطعه از این دوران است.

صندلی queen anne wing chair نمونه کاملی از فرهنگ بریتانیای قرن 18 است. این نوع مبل دارای دسته‌های بالدار، پشت بلند و طراحی کلاسیک با دکمه‌های عمیق است. صندلی queen anne wing chair به دلیل راحتی و انعطاف پذیری بسیار مطلوب شما خواهد بود.

صندلی کویین آن که در مجموعه مبلمان کلاسیک قرار دارد، اکنون در طیف گسترده‌ای از انواع چرم، مخمل و پارچه تولید و به بازار عرضه می‌شود. در کشور ایران این سبک از کاناپه های کویین آن شناخته تر شده هستند.

کویین آن وینگ

 

مبل مدل کویین چه ویژگی‎هایی دارد؟

 • استفاده از چوب گردو یا روکش این چوب بر روی چوب بلوط در تولید مبل کویین متداول بوده است.
 • مبلمان این سبک دارای پایه‌های گابریول لگز با زانویی پهن که در انتها به شکل لالشتکی و پهن می‌شود، هستند.
 • طراحی ارگونومیک و استاندارد سبک مبل کوئین آن از ویژگی‌های اصلی آن است.
 • مبل کویین نمایی لوکس و خیره کننده دارد.
 • مبل کویین آن ظریف و سبک هستند و همچنان در انگلستان جایگاه ویژه‌ای را در بین انواع سبک‌های مبلمان دارند؛
 • مبل کویین قابلیت چیدمان در اکثر دکوراسیون‌های داخلی را دارد.
 • در اکثر مبلمان Queen anne نوعی کنده‌کاری صدف بر روی زانویی پایه‌ها و جلوی کمدها اجرا می‌شود.
 • مبل کویین آن دارای قابلیت‌های مهم نظیر شکل‌پذیری و ترکیب‌پذیری است.
 • پشتی صندلی‌های کوئین از چوب تو خالی و بدون روکش پارچه‌ای به شکل ویولونی یا گلدانی تولید می‌شوند.
 • کف صندلی‌های کویین با روکش پارچه‌ای و قاب چوبی و پایه‌های این صندلی در نوع بالشتکی تولید می‌شوند.
 • امروزه پایه‌های کابینت و کمدهای مرتبط با این سبک، پرانتزی هستند؛ درحالی که در قرن 17 این پایه‌ها به صورت توپی شکل بود.
 • امروزه مبل کویین معمولاً از چوب‌هایی مانند افرا، گیلاس، گردو و چوب ماهون ساخته می‌شود. این چوب‌ها در درجه اول جایگزین استفاده گسترده از بلوط شده‌اند که قبلاً چوب غالب مورد استفاده در سبک‌های مبلمان قبلی بود.

ویژگی های مبل کویین آن

 

آیا مبل کویین از مد افتاده است؟

مبلمان سبک کوئین آن صدها سال است که یکی از گزینه‌های محبوب در میان کلکسیونرهای مبلمان انگلیسی و آمریکایی بوده است و امروزه نیز همچنان یک انتخاب محبوب در بین مردم کشورهای دیگر نیز می‌باشد.

از اثاثیه اصلی دوره استعمار گرفته تا بازتولیدهای مدرن آن‌ها در سبک‌های مختلف از جمله مبل کویین، می‌توانند افزودنی فوق‌العاده‌ای برای فضای داخلی شما باشند. بنابراین؛ هرگز زمانی بهتر از اکنون برای استفاده از مبلمان جذاب کویین آن وجود ندارد.

 

شباهت مبل Queen anne به مبلمان  Chippendale

از آنجایی که سبک چیپندر به تدریج جایگزین سبک کوئین آن شد، اشیاء مربوط به اواخر دوره ملکه آن و اوایل دوره چیپندل بسیار شبیه به یکدیگر هستند و این دو سبک گاهی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. مبلمان Chippendale معمولاً با الگوهای قالب‌تر، باشکوه‌تر و همچنین لبه‌ها و اجزای تیزتر شناخته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این سبک، مقاله مبل چپندر تیم آیسا را مطالعه نمایید.

 

انواع مبل کویین

امروزه انواع مبل کویین در اندازه‌ها و سبک‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌گردند. شما می‌توانید مبلمان کویین آن را در اشکال و رنگ‌های متنوع در بازار پیدا کنید و آن را با دکوراسیون خود ست نمایید. امروزه این نوع مبلمان محبوب‌ترین نوع در میان اکثر مردم جهان بوده و در کنار تمامی سبک‌های سنتی، سلطنتی و راحتی قابل استفاده است. انواع مبل کویین عبارتند از:

 

مبل چستر کوئین

مبل چستر کویین در زمره انواع مبل‌های راحتی مدرن امروزی و موجود در بازارهای جهانی مدرن قرار می‌گیرد. درواقع تمامی مبلمانی که از سبک چستر و زیر مجموعه‌‌های آن پیروی می‌کنند، همواره جزء پرطرفدارترین محصولات دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند. مبل چستر کوئین نوعی فضای سلطنتی توأم با تم کلاسیک و مدرن ایجاد می‌کند که مورد توجه تمام طراحان دکوراسیون قرار گرفته است. ترکیب مبل چستر و مبل کویین، محصولی فوق‌العاده جذاب و کاربردی برای طرفداران این دو سبک تولید کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مبل چستر، مقاله آشنایی با مبل چستر را مطالعه نمایید.

 

کویین چستر

مبل کوئین راحتی

مبل کوئین راحتی به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که در دسته‌ی مبل‌های راحتی  قرار بگیرد و بتواند خستگی یک روز‌کاری از بدن شما خارج کند. طراحی کلاسیک و سلطنتی این نوع سبک را می‌توان به نوعی تبدیل به یک مبلمان راحتی و مناسب برای استراحت کرد.

این نوع مبلمان کویین آن را می‌توان با تمامی دکوراسیون‌های داخلی با سبک‌های مختلف ست کرد و از زیبایی و راحتی آن به صورت همزمان لذت برد.

 

مبل کویین آمریکایی

همانطور که گفته شد، همزمان با تولید و معرفی مبل کوئین در انگلیس، این سبک مبلمان در کشور آمریکا نیز تولید می‌شده است. امروزه نیز مبل کویین آمریکایی با طراحی خاص و اصالت قوی که دارد هم در کشور آمریکا و هم در سایر کشورهای دنیا طرفداران خاص خود را دارد.

مبل کوئین در کشورهای انگلستان و آمریکا همچنان حرف اول را در صنعت مبلمان می‌زند. از انواع پایه‌های اردکی و دارای پره‌هایی بین انگشتان، در مبلمان کوئین آمریکایی استفاده زیادی دارد.

صندلی کوئین آن آمریکایی دارای استرچر

مبل کوئین کلاسیک

در بین مبل‌های کلاسیک موجود در بازار مدرن امروزی دنیا و ایران، مبل کوئین کلاسیک جز محبوب‌ترین‌ها به حساب می‌آید. از جمله ویژگی‌های مهم مبل کوئین آن کلاسیک عبارتند از:

 • نمایی لوکس و کلاسیک به دکوراسیون داخلی منازل می‌بخشد.
 • این نوع مبل کوئین  نگاهی نو به سبک کوئین انگلیسی دارد.
 • این مبلمان در عین حفظ نمای کلاسیک خود، راحتی فوق‌العاده‌ای دارند.
 • مبل کوئین کلاسیک دارای طراحی هوشمندانه و به روز به شکل ارگونومیک است.

انتخاب رنگ و نوع پارچه مبل کوئین کلاسیک در اغلب فروشگاه‌های مدرن امروزی، توسط خود خریدار انتخاب می‌شود.

کویین آن کلاسیک

آیسامبل یکی از بهترین و به‌روزترین برندهای ایرانی است که انواع مبل را در سبک‌های مختلف با بهترین متریال تولید کرده و به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

 

انواع عکس‌های متعلق به سبک کویین

میز تحریر bureau که گاهی به شکل کتابخانه بود و در جلوی دیوار بین دو پنجره قرار می‌گرفت:

 

نشیمن دو نفره کوئین یا love seat

نشیمن دو نفره کوئین یا love seat

صندلی کوئین آن انگلیسی اصیل

 

صندلی کوئین آن آمریکای جنوبی و پرو

صندلی کوئین آن آمریکای جنوبی و پرو

 

 

جمع‌بندی

مبل کویین یکی از انواع سبک‌های اصیل و پرطرفدار امروزی است. ما در این مقاله شما را به طور کامل با تاریخچه غنی و مشخصات این نوع مبلمان به طور کامل آشنا نمودیم. از این که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سپاسگزاریم.

 

منابع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *