مبلمان

مبل لاوست (Loveseat)

مبل لاوست یک مبل عاشقانه! بله درست خواندید؛ مبل لاوست یکی از انواع مبلمان است که طرفداران خاص خودش را دارد. این مبل چه در داخل خانه یا چه در محیط‌های کاری، می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. در صورتی که راحتی و خاص بودن اولویت شماست مبل لاوست به شما پیشنهاد داده میشود. در ادامه این مقاله به معرفی این صندلی عاشقانه خواهیم پرداخت.

 

مبل لاوست چیست؟

مبل لاوست یک کاناپه دنج است که برای دو نفر به اندازه کافی بزرگ است. هر مبل با دو کوسن که تقریباً به اندازه کافی پهن باشد تا بتوانند دو نفر روی آن بنشینند، یک صندلی عاشقانه محسوب می‌شود.

یکی از مدیران طراحی مبلمان و طراحی داخلی این صندلی دوست داشتنی را اساساً یک مبل جمع و جور توصیف کرده است، اما به اندازه کافی عریض است که دو نفر را در کنار هم با راحتی کامل در خود جای دهد. در نتیجه، این مبل بهترین گزینه برای استفاده در آپارتمان‌های کوچک و سایر فضاهای بدون استفاده است. به طور سنتی، طول یک مبل لاوست حدود 60 اینچ (حدود 150 سانتی‌متر) است؛ در حالی که طول یک مبل معمولی می‌تواند به 84 اینچ (حدود 200 سانتی متر) برسد.

نوعی از این نوع مبلمان، با ساختار S شکل، طراحی شده که زوج‌ها بتوانند نزدیک یکدیگر بنشینند در حالی که در جهت مخالف روبروی هم هستند.

مردم به دنبال ایده‌های جدیدی هستند که بتوانند آن را اجرا کنند. مبلمان loveseat انتخاب‌های رایجی برای فضاهای نشیمن کوچکتر امروزی، اتاق خواب، فضای باز و حتی به عنوان صندلی اضافی در کنار سایر مبلمان‌ها هستند.

اگر به وسیله‌ای برای پر کردن فضایی نیاز دارید که نمی‌‌دانید از آن برای هیچ کاری استفاده کنید، به لاوست فکر کنید.

 

چرا نام loveseat بر روی این سبک از مبلمان گذاشته شده است؟

اولین صندلی‌های عاشقانه در اوایل قرن نوزدهم پدیدار شدند. کاناپه‌های دو نفره از صندلی‌های روکش‌دار عریض در سال‌های 1700 به وجود آمدند. این صندلی‌ها می‌توانستند لباس‌های بزرگی را که زنان شیک پوش می‌پوشیدند، در خود جای دهند. مبل لاوست نام خود را از این ایده گرفته است که یک زوج می‌توانند خیلی نزدیک به هم بر روی آن بنشینند.

صندلی لاوست نوعی مبل است که دارای دو صندلی و یک دسته قابل جابجایی است و در برخی از اولین سالن‌های سینما در انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین دلیل، دو نفر می‌توانستند در تئاتر که محیطی نسبتاً تاریک و تا حدودی صمیمی بود، خیلی نزدیک به هم بنشینند.

 

تاریخچه مبل loveseat

در قرون وسطی، صندلی‌ها به اندازه کافی جادار بودند که افراد متعددی به طور همزمان روی آن بنشینند. از سوی دیگر، زمانی که قرن هفدهم به پایان می‌رسید، زنان لباس‌هایی می‌پوشیدند که بسیار پف کرده و حجیم بود. در آن دوره، صندلی‌های تکی عریض به شهرت رسیدند و تا اوایل قرن 18 نیز باقی ماندند، تا زمانی که جای خود را به نسخه‌ای معروف به نام مبل Loveseat دادند.

در اواخر دهه 1600، بقایای چیزی که ممکن است اولین صندلی لاوست باشد کشف شد. با این حال، هنوز مشخص نیست که سازنده اصلی این محصول چه کسی بوده است. اولین مبل‌های تولید شده در سبک loveseat نه تنها برای شب‌های عاشقانه در کنار هم در نظر گرفته شده بود، بلکه برای خانم‌هایی که لباس‌های حجیم یا گشاد می‌پوشیدند، گزینه مناسبی بود. این سبک مبل از ابتدا با نام مبل عاشقانه معروف نبود. در واقع، اصطلاح «مبل لاوست» به قرن نوزدهم برمی‌گردد، زمانی که مردم شروع به استفاده از این مبل‌ها برای این منظور کردند.

در آغاز قرن بیست و یکم، هنوز افرادی وجود داشتند که از مبل‌های عاشقانه به عنوان مبل‌های انگلیسی یاد می‌کردند (با توجه به این که همانطور که قبلتر گفته شد این مبل در سینماهای انگلیس مورد استفاده قرار می گرفت.).

این مبل به تدریج از یک شی عتیقه به یک شیء کاربردی‌تر تبدیل شد و امروزه تقریباً هر مبل کوچکی را می‌توان تحت این عنوان طبقه‌بندی کرد. این مبل زندگی خود را به عنوان یک عتیقه آغاز کرد، اما به تدریج در طول تاریخ خود به شکلی کاربردی‌تر تبدیل شد.

 

انواع مبل لاوست

امروزه انواع مبل لاوست تولید و به بازار جهانی عرضه شده است. شما می‌توانید براساس سلیقه شخصی خود یکی از انواع مبلمان لاوست از جمله مبل لاوست راحتی، مبل لاوست اسپرت، مبل لاوست کلاسیک، مبل لاوست چرمی و… را خریداری کرده و آن را با دکوراسیون داخلی خانه‌های خود ست نمایید. در ادامه به بررسی انواع مبلمان لاوست پرداخته‌ایم:

 

 

مبل لاوست راحتی

این سبک از مبل loveseat برای دکوراسیون­های مدرن و مینیمال بسیار مناسب است. از این نوع مبل می‌توان برای چیدمان­های غیررسمی در کنار انواع مبل‌های راحتی  استفاده کرد. این نوع مبل طراحی ساده‌ای دارد و با پارچه­‌های بدون طرح تولید می‌شود. نکته‌ مهم در طراحی این مبل، قوس و انحنای خاص آن است که در قسمت نشیمن‌گاه آن قرار می‌گیرد. مبل loveseat راحتی گزینه‌ای مناسب برای استراحت پس از یک روز خسته کننده است.

 

مبل لاوست اسپرت

امروزه اکثر افراد جوان به دکوراسیون مدرن، مینیمال علاقه‌مند هستند. آیسامبل به این افراد مبل loveseat نوع اسپرت را پیشنهاد می‌دهد. این سبک نوعی مبلمان راحتی محسوب می‌شود که طرح‌های ساده‌تر و جدیدتری دارند. با استفاده از این نوع مبلمان می‌توان فضایی شیک و مدرن به دکوراسیون داخلی خانه بخشید. اگر فضایی دارید که خالی بودن آن شما را اذیت می‌کند، این نوع مبلمان را فراموش نکنید.

 

مبل لاوست کلاسیک

ابتدایی‌ترین نوع مبل لاوست یا همان اصلی‌ترین آن، سبک کلاسیک یا به نوعی سلطنتی است. در ساخت سبک کلاسیک از انواع پارچه‌های پر نقش و نگار استفاده می‌شود. همچنین در ساخت این نوع مبلمان از منبت کاری‌های جذاب و زیبا بر روی چوب مبل استفاده شده است که زیبایی آن را دوچندان می‌کند. امروزه نیز مبل loveseat کلاسیک را می‌توان با پارچه‌های مخمل یکدست و یک رنگ نیز سفارش داد.

 

مبل لاوست چرمی

چرم از آنجایی که دارای چندین کیفیت است که در هیچ ماده دیگری یافت نمی‌شود، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین مواد برای تولید مبلمان loveseat تبدیل شده است. دلیل این امر آن است که چرم می‌تواند برای مدت بسیار طولانی دوام بیاورد. دوام، راحتی، شیک بودن و سازگاری چند نمونه از این ویژگی‌ها هستند. ظاهر مبلمان چرمی به گونه‌ای است که ظرافت خاصی را به فضا می‌بخشد. نگهداری و تمیز کردن مبلمان چرمی راحت‌تر از مبلمان پارچه‌ای است.

 

تفاوت بین یک کاناپه معمولی و لاوست

ابهام در کلماتی که مردم برای توصیف مبلمان استفاده می‌کنند یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی خریداران مبلمان است. اصطلاح رایجی مانند «مبل» تصویر متفاوتی را در ذهن هر فردی که آن را می‌بیند تداعی می‌کند. یکی از نمونه‌های مقایسه مبلمان مختلف، تفاوت بین کاناپه و مبل لاوست است، در حالی که بسیاری از مردم این دو اصطلاح را قابل تعویض می‌دانند،

  • مهم‌ترین مشخصه‌ای که این دو نوع مبلمان را از هم جدا می‌کند این است که لاوست کوتاه‌تر از سایر مبل‌ها (نه از نظر ارتفاع یا عمق بلکه از نظر طول) هستند. این صندلی‌های راحت دو نفره برای مکالمات صمیمی، عالی هستند. این مبل اغلب گزینه‌ای مناسب برای تکمیل دکوراسیون در کنار سایر مبلمان هستند و در صورتی که یک کاناپه تکی مناسب نباشد، به پر کردن اتاق کمک می‌کنند.
  • کاناپه‌ها معمولاً دارای طول بلندتری نسبت به loveseat هستند و می‌توانند به راحتی سه تا چهار بزرگسال را در خود جای دهند. یک کاناپه اغلب سه یا چند بالشتک دارد. امکان خوابیدن و دراز کشیدن بر روی کاناپه نیز وجود دارد.

 

منابع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *