مبلمان

مبلمان چپندر (chippendale)

مبل چپندر یا چی پندل با دارا بودن تاریخچه غنی از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته است. خرید مبلی که علاوه بر کیفیت و کارایی، اصالت و تاریخچه غنی داشته باشد، می‌تواند سرمایه‌گذاری درستی برای شما عزیزان باشد. چراکه مبلمان می‌‌تواند علاوه بر بخشیدن جلوه زیبا به دکوراسیون، اصالتی تاریخی و غنی به فضای خانه شما ببخشد.

مبلمان سبک چی پندل در قرن هجدهم به شهرت رسید و امروزه نیز در میان کلکسیونرها محبوب است. این سبک از نام کابینت ساز مشهور جهان توماس چیپندیل نامگذاری شده است. مبلمان چپندل اولین سبک مبلمان انگلیسی بود که به جای یک پادشاه به نام یک صنعتگر نامگذاری شد و در نهایت به دلیل طراحی و کیفیت آن به شهرت رسید.

برای آشنایی بیشتر با مبل چپندر در ادامه با ما همراه باشید.

کلکشن چپندر

 

توماس چی پندل چه کسی بوده است؟

توماس چیپندیل، کابینت‌ساز لندنی، یکی از معروف‌ترین سبک‌های مبلمان را در سه قرن اخیر خلق کرد. مبل چپندر که یکی از سبک‌های پر طرفدار امروزی است،این هنرمند تأثیرات معماری گوتیک، روکوکو و چینی را با هم ترکیب می‌کند تا طرحی را ایجاد کند که در سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا کند.

توماس چی پندل در سال 1718 در یورکشایر در خانواده‌ای نجار متولد شد و در اواسط قرن هجدهم در شغل کابینت‌سازی در شهر لندن به ثروت رسید. او بهترین ایده‌های زمان خودش را از سراسر دنیا می‌گرفت و با ترکیب آن‌ها محصولات جالبی تولید می‌کرد. افراد مشهور و ثروتمند به کارهای این هنرمند، علاقه بسیاری داشتند.

توماس چی پندل

تاریخچه مبل چپندر

موج اولیه مبلمان Chippendale از سال 1750 تا 1780 محبوبیت داشت، اما در طول 250 سال گذشته در ایالات متحده و بریتانیا نیز احیای مختلفی از این طراحی صورت گرفته است. سبک مبلمان توماس چیپندیل در زمان خود پس از انتشار آثارش در The Gentleman and Cabinet-Maker’s Director، کتابی با دستورالعمل هایی برای ساخت قطعات مختلف مبلمان، به شهرت رسید. این کاتالوگ طرح‌های Chippendale را محبوب کرد و سلایق جامعه را در انگلستان و سایر نقاط برای سال‌های طولانی تحت تأثیر قرار داد.

ویژگی‌های مبلمان چیپندل از نظر سبک شبیه به سبک Queen Anne از چندین دهه قبل است، اما تفاوت‌های مهمی نیز بین این دو سبک وجود دارد.

آقای چیپندل از سلیقه فرانسوی و انگلیسی و از سبک‌های دیگر در طراحی مبلمان خود استفاده کرده است. طرح‌های Chippendale’s Director عناصری از سبک‌های گوتیک، روکوکو و چینی را ترکیب می‌کنند. از دهه 1760، چیپندیل تحت تأثیر معماری نئوکلاسیک متمایز رابرت آدام قرار گرفت که در چندین پروژه با او همکاری کرد. اصطلاح Chippendale به طور خاص به مبلمان انگلیسی دهه 1750 اشاره دارد که به سبک اصلاح شده روکوکو ساخته شده بودند.

تأثیر مبلمان گوتیک در منحنی‌های S شکل و قوس‌های نوک تیز حک‌شده در پشت صندلی‌های چپندر و میله‌های شیشه‌ای چوبی و پایه‌های قفسه‌های کتاب مشهود بود. سبک چینی را می‌توان در لبه‌های میزهای این سبک و پشتی صندلی و پایه‌های مبل نیز مشاهده کرد.

بسیاری از کابینت‌سازان دیگر نیز شروع به بازتولید طرح‌ها و تقلید از سبک او کردند. در نتیجه، مبلمان چپندر در هامبورگ، لیسبون، کپنهاگ، دوبلین و فیلادلفیا تولید شد.

آقای چی پندل هنوز به عنوان یکی از تأثیرگذارترین طراحان مبلمان انگلیسی شناخته می‌شود.

مشهورترین سفارش چی پندل در سال 1767 بود که از او خواسته شد خانه هاروود در یورکشایر را تجهیز کند. پس از آن بود که مبل چپندر در بین اشراف‌زادگان طرفداران بسیاری پیدا کرد و به خانه‌های اکثر آن‌ها راه پیدا کرد.

تا

ویژگی‌های مبلمان چپندر

چندین ویژگی متمایز از در مبلمان Chippendale وجود دارد که به شما امکان می‌دهد پس از بررسی دقیق، آنها را تشخیص دهید.

 • مبل چپندر با صندلی‌های پشت چوبی طراحی می‌شود.
 • پشتی مبلمان به صورت بالنی تو خالی و مشبک با گوشه‌های زاویه دار تولید می‌شوند.
 • این مبلمان با روکش پارچه ابریشمی یا مخمل ظریف روی میز، چهارپایه و صندلی طراحی می‌شوند.
 • نقوش صدفی شکل بر روی این مبلمان یادآور سبک کوپین آن است.
 • این مبلمان از چوب ماهون یا گیلاس و افرا ساخته می‌شود.

آیسامبل در میان تولیدکنندگان ایرانی، بهترین و به‌روزترین مبل چپندر را تولید و به مشتریان خود ارائه داده میدهد. با ما خاص بودن را تجربه کنید.

 

 

انواع مبل چپندر

انواع مبلمان چپندر به دلیل داشتن تاریخچه غنی و شکل ظاهری خاص و جذاب خود، امروزه در بین جوامع مختلف محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. این نوع مبلمان با تمامی سبک‌های دکوراسیون داخلی دفاتر و منازل شما سازگاری دارند. به دلیل تنوع بالا در مدل‌های تولیدی این نوع سبک، شما را با انواع آن آشنا خواهیم کرد.

مبلمان چپندر در انواع پایه‌های زیر تولید می‌شود:

 • پایه‌های توپ و پنجه مانند؛
 • پایه‌های کابریولی و خمیده؛
 • پایه‌های نی مانند و توپر؛
 • پایه‌های کوئین؛
 • پایه‌های گبریول لگز؛
 • پایه‌های استادانه به سبک روکوکو.

 

مبل چپندر جدید

سبک چپندر در مبلمان، برای بیش از دویست سال در بریتانیا، اروپا و آمریکا محبوب باقی ماند. در نتیجه، می‌توان از این سبک زیبا و خاص نیز در طراحی‌های مدرن داخلی خانه‌های مختلف امروزی استفاده کرد.

یکی از ویژگی‌های متمایز مبلمان سبک چپندر، ساق کابریولی آن‌ها به سبک ملکه نموده که همین امر زیبایی آن را دو چندان کرده است. خلاقیت طراحان زبده امروزی، موجب تولید مبلمان چپندر جذاب، زیبا و خاص کرده است که می‌تواند خانه شما را به مکانی ایده‌آل و جذاب تبدیل کند.

یکی از جدیدترین مبلمان چپندر، مدل مبل چپندل تولید شده در آیسا است که از چوب راش گرجستان ساخته شده و  پارچه مخمل و ساتن ترک تزیین شده است. این مدل در عین سادگی، جذابیت و خاص بودن را به شما نمایش می‌دهد.

ناهارخوری چپندل آیسامبل

 

مبل چپندر انگلیسی

مبل چپندر انگلیسی جزء دسته مبلمان با طراحی آنتیک و قدیمی محسوب می‌شود. بنابراین جای تعجب نیست که این مدل مبل اغلب مورد پسند سطح متوسط و بالای جامعه قرار می‌گیرند. البته قابل ذکر است که مبل چپندر با تکامل مدها تغییر یافته و ظاهری مدرن به خود گرفته است.

این مدل مبلمان را تقریبا می‌توان با هر سبک دکوراسیون سنتی و یا مدرن ست کرد. اگر به خرید مبل چپندر علاقه‌مند هستید، باید این اطمینان را به شما بدهیم که هرگز این سبک از مد نخواهد افتاد.

سرمایه‌گذاری برای خرید مبل چپندر انگلیسی کار درستی است، زیرا با گذر زمان از جذابیت، کیفیت و مدرن بودن مبلمان شما کاسته نخواهد شد. این مدل مبلمان برای دکوراسیون‌های خاص و سلطنتی بسیار مناسب و کاربردی است.

مبل کلاسیک چپندر

مبل کلاسیک چپندر امروزه در میان خاص‌پسندان، یک انتخاب محبوب برای جذابیت بیشتر دکوراسیون سبک کلاسیک منازلشان است. مبل کلاسیک چپندر با دقت و ظرافت زیادی طراحی و تولید می‌شود. چوب زیبا و منبت کاری‌های مبلمان کلاسیک، همواره طرفداران بسیاری دارند و در تمامی سبک‌های مبلمان جذابیت و زیبایی خود را حفظ می‌کنند.

مبلمان کلاسیک چپندر از مواد اولیه با کیفیت و با طراحی‌های به‌روز و مدرن تولید می‌شود تا نظر طرفداران این سبک را به خود جلب کند.

اگر مبل چپندر طرح اصلی را دیده باشید، حتما می‌دانید که مارک تجاری و اصلی این سبک مبلمان «توپ و پنجه» است. از این سبک اصیل همواره بعد از چندین سال در طراحی و تولید مبلمان کلاسیک چه در ایران و چه در سراسر جهان، استفاده می‌شود. حتی امروزه در برخی از مبلمان‌های راحتی نیز، برای طراحی پایه‌ها و کاناپه از طراحی‌های قدیمی سبک چپندل استفاده می‌شود.

 

تولیدکننده مبل چپندر

آیسا یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع مبل در سبک‌های غنی و با اصالت چپندر و چستر است. برای مشاهده ی عکس های بیشتر از مدل چپندر آیسا روی لینک زیر کلیک کنید:

مبلمان چپندل آیسا

ما همواره به دنبال پیشرو بودن در صنعت خود و جلب رضایت مشتریان هستیم. به همین منظور مبلمانی را در اختیار مشتریان قرار خواهیم داد که پس از گذر سال‌ها نه از زیبایی و مدرن بودنشان کاسته شود و نه از کیفیت و متریال فوق‌‍العاده آن.

مبلمان چپندر آیسامبل

 

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *