تاریخ :     زمان : 14:13:56
در این مقاله به انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن - اتاق خواب - آشپزخانه و ... می پردازیم. جدا از انتخاب یک فرش با طرح و رنگ و جنس مناسب و هماهنگ با دکوراسیون خانه، مقوله‌ای که بسیار مهم به نظر می‌رسد، انتخاب اندازه‌ی مناسب برای فرش است. در این بین، فرش در چینش مبلمان، میز ناهارخوری یا تختخواب نیز بسیار تاثیرگذار است. در واقع بسیاری از ما نه از تاثیر ابعاد فرش بر جلوه محیط آگاهیم و نه با مشکلات فرش‌های کوچک آشنا. نتیجه آنکه در بسیاری از خانه‌های ایرانی مدرن فرش‌های بسیار کوچک را در اتاق‌های نشیمن بزرگ با کف‌پوش‌های سرامیکی مشاهده می‌کنید؛ اما این شیوه از انتخاب فرش و چیدمان وسایل منزل تا چه حد صحیح است؟ در این مطلب قرار است نگاهی به ابعاد فرش و تاثیر آن بر دکوراسیون منزل داشته باشیم، پس با ما همراه باشید. استفاده از فرش به‌عنوان یک عنصر دکوراتیو در منازلی با کف‌پوش‌های چوبی و جذاب چندان عجیب نیست. این کار سال‌هاست که رایج شده و افراد سعی می‌کنند با پهن کردن یک فرش کوچک در قسمتی از اتاق نشیمن یا اتاق خواب، محیط را از حالتی یکنواخت و خسته‌کننده خارج کنند؛ در کنار دید دکوراتیو،‌ به خصوص برای ایرانیان که همیشه با فرش اخت بوده‌اند و به آن عادت کرده‌اند، فرش بیشتر کاربردیست. به خصوص در دکوراسیون های مدرن که از حال و هوایی متفاوت از سبک های سنتی برخوردارند. اینجا یک سؤال مهم ذهن را ما را به خود مشغول می‌کند: چه فرشی انتخاب کنیم؟ چه اندازه‌ای برای فرشی که می‌خواهیم مناسب است؟  انتخاب فرش مناسب برای اتاق نشیمن استفاده از یک فرش کوچک در دکوراسیون منزل و چینش مبل در اطراف آن، یک شیوه رایج در خانه‌های امروزی است. اگرچه در نگاه اول، این روش چندان هم نامناسب نیست و حتی در ظاهر جلوه فرش را هم به خوبی نشان دهد اما در اتاق‌های نشیمن کوچک مشکلاتی به همراه دارد. نخست آنکه فاصله زیاد لبه فرش از مبلمان سبب می‌شود که یا پای افراد به طور کامل بر روی زمین قرار گیرد و یا در زیر پای خود یک ناهمواری ناخوشایند احساس کنند. این مورد به‌ویژه در فصل سرما و در منازلی با کف سنگی و سرامیکی بسیار آزاردهنده خواهد بود. افزون بر این، در چنین حالتی فرش‌ها به دلیل وزن کم به ‌آسانی حرکت می‌کنند که این موضوع می‌تواند به لحاظ ایمنی نیز حائز اهمیت باشد.

با این وصف توصیه می‌کنیم که در دکوراسیون اتاق نشیمن، از فرشی استفاده کنید که قطعات مبلمان به طور کامل بر روی آن قرار گیرند. این شیوه علاوه بر ایمنی و ایجاد یک نشیمن نرم و راحت در زیر پا به دلیل پیوستگی میان بافت فرش و روکش مبلمان موجب زیبایی هرچه بیشتر محیط می‌شود. فرش سر نمی‌خورد و فضا نیز بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.  همچنین بهتر است در دکوراسیون اتاق نشیمن از فرش گرد و مدور در زیر مبلمان استفاده نکنید چراکه ما اغلب با توجه به فضای منزل، چینش مستطیلی را برای مبلمان خود انتخاب می‌کنیم. در چنین حالتی معمولاً یا تعدادی از پایه‌های مبلمان بر روی قسمت‌های فاقد فرش قرار می‌گیرند و یا ناچاریم برای پیشگیری از چنین مشکلی قطعات مبل را بیش از حد به یکدیگر نزدیک کنیم که موجب ایجاد مشکل در رفت و آمد و کاهش جلوه مبلمان می‌شود.

چه فرشی و با چه ابعادی برای اتاق غذاخوری؟ چه در منزل خود اتاق غذاخوری داشته‌باشید و چه در گوشه‌ای از اتاق نشیمن خود میز ناهارخوری قرار دهید، احتمالاً از فرشی در زیر میز ناهارخوری استفاده خواهید کرد؛ به‌خصوص برای میزهای کوچک که با یک حرکت ساده جابجا می‌شوند و فرم و چینش خود را از دست می‌دهند. انتخاب فرش برای این فضا کمی با اتاق نشیمن متفاوت است. در اتاق نشیمن اگر تنها بخشی از مبلمان هم بر روی فرش قرار می‌گرفت کفایت می‌کرد اما در فضای ناهارخوری، میز و صندلی‌ها بهتر است به طور کامل بر روی فرش قرار گیرند.

در نظر داشته باشید که کاربران میز ناهارخوری هنگام استفاده از آن، کمی صندلی‌ها را عقب می‌کشند و نبود فرش در زیر تعدادی از پایه‌ها می‌تواند موجب تکان خوردن صندلی‌ها در هنگام نشستن افراد شود. در نتیجه ابعاد فرشی که در زیر میز ناهارخوری قرار می‌گیرد باید به‌اندازه‌ای باشد تا پایه‌های میز و صندلی‌ها را در هنگام استفاده از آنها پوشش دهد.

افزون بر این، برخلاف چیدمان اتاق نشیمن که استفاده از فرش گرد را مشکل می‌کند، در فضای ناهارخوری به‌راحتی می‌توانید از فرش‌های گرد و مدور استفاده کنید. تنوع بی‌نظیر میزهای دایره‌ای در بازار و محبوبیت آنها به‌خصوص برای خانه‌هایی با فضای باز موجب شده تا بتوانید به‌آسانی فرش‌های مدور را در زیر این میزها پهن کنید. جالب آنکه در این موارد، هماهنگی بی‌نظیری میان میز ناهارخوری و فرش خلق می‌شود. تنها نکته‌ای که باید یادآور شد ابعاد فرش است. به گونه‌ای که اینجا نیز صندلی‌ها پس از عقب کشیدن نیز باید همچنان بر روی فرش قرار گیرند.

چند فرش و در چه اندازه‌ای برای اتاق خواب؟ همچنان به پهن کردن فرش در اتاق خواب خود علاقه داریم. بخشی از این تمایل، به دلیل کاربرد زیاد اتاق خواب در طول روز به‌عنوان اتاق مطالعه و اتاق کار و نیاز ما به بودن یک کف‌پوش نرم و راحت در زیر پایمان است. انتخاب یک فرش مناسب و سازگار با دکوراسیون اتاق خواب تا حد زیادی به سلیقه ما و فضای اطراف تختخواب بستگی دارد. در هر حال، هنگام پهن کردن فرش در اتاق خواب به وجود تقارن فرش نسبت به تختخواب دقت کنید.

افزون بر این، قرار نیست همواره از یک تخته فرش و آن هم تنها در زیر تختخواب استفاده کنید، بلکه در اتاق‌هایی با عرض کم می‌توانید از اطراف تختخواب برای پهن کردن دو قالیچه کوچک و هم اندازه بهره گیرید. همچنین اگر از میز پاتختی نیز استفاده می‌کنید الزاماً فرش مورد استفاده نباید در زیر آنها قرار گیرد و این موضوع تنها به سلیقه شما، طول فرش و ابعاد اتاق خواب بستگی دارد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت آیسامبل کیان میباشد